Sośnie Nasza Gmina Kochana blog prowadzi Roman Lulek - kontynuacja Czarnego Bociana

Wydarzenia mające miejsce w Sośniach i całej naszej gminie, mogłyby niejednokrotnie stać się kanwą scenariusza filmu Alfreda Hitchcocka. Dewizą tego twórcy było przekonanie, że film powinien rozpoczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. W Sośniach za sprawą władz gminy jest podobnie.

Wpisy otagowane „gmina sośnie”

 • wtorek, 25 listopada 2014
  • Trzy rodzaje miejskich radnych

       Przeglądając w internecie materiały na temat pracy radnych, znalazłem interesującą charakterystykę przygotowaną przez radnego miasta Gdyni, prawnika i politologa Marcina Horałę, wyróżniającą trzy rodzaje radnych.

       Pierwszym z nich jest radny - społecznik. Taki radny swoją misję radnego widzi w pomaganiu ludziom. Niestety, jest to zwykle pomoc indywidualna, ograniczająca się do osób, które miały szczęście osobiście trafić do radnego, by nie powiedzieć: być jego znajomym. Dzwoni i przekonuje urzędników do swoich racji. Wygląda to tak, że pomagając jednemu, który akurat przyszedł do niego, zupełnie pomija drugiego, który do niego nie trafił.

       To szlachetna misja, ale aby ją realizować nie trzeba być radnym, wystarczy obywatelska postawa W działalności na niwie rady, radny taki z reguły korzysta z podpowiedzi i biernie akceptuje podsuwane mu rozwiązania, nie mając czasu czy ochoty bliżej zapoznać się z omawianą sprawą, ponieważ głowę ma zaprzątniętą czymś innym, bo obiecał coś pani Józi, a przecież jeszcze trzeba załatwić pracę dla córki czy zięcia.

       Drugi typ to radny - polityk lokalny. W kręgu zainteresowań takiego radnego są kwestie systemowe, całościowo obejmujące dane zagadnienie. W tym celu zgłasza projekty uchwał, poprawki i interpelacje oraz buduje nacisk społeczny. Stara się widzieć całość polityki gminy. Na zgłaszane przez obywateli kwestie będzie patrzał przez pryzmat całej gminy, bo często problem zgłaszany przez jednostkę, może dotyczyć wielu mieszkańców, a przez to może wymagać rozwiązań systemowych.   

       Trzeci typ radnego to bardzo popularny radny - dietetyk. Jego zmartwieniem jest żeby dieta w terminie wpłynęła na konto, żeby w miarę bezkonfliktowo spławić przychodzących z problemami mieszkańców, no i żeby ten paskudny radny - polityk lokalny - swoimi projektami i wystąpieniami nie przedłużał posiedzeń komisji na tyle, żeby obiad w domu wystygł. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   lulekroman
   Czas publikacji:
   wtorek, 25 listopada 2014 16:08