Sośnie Nasza Gmina Kochana blog prowadzi Roman Lulek - kontynuacja Czarnego Bociana

Wydarzenia mające miejsce w Sośniach i całej naszej gminie, mogłyby niejednokrotnie stać się kanwą scenariusza filmu Alfreda Hitchcocka. Dewizą tego twórcy było przekonanie, że film powinien rozpoczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. W Sośniach za sprawą władz gminy jest podobnie.

Wpisy

 • wtorek, 06 listopada 2018
  • Spotkania czwartkowe


   Kawiarnia „Przystanek Czarny Bocian” zaprasza w czwartek 8 listopada 2018 r. od godziny 18:00 na pierwsze SPOTKANIE CZWARTKOWE. Będzie to niezobowiązująca forma rozmów przy kawie (w promocyjnej cenie 3 zł, oraz herbacie 1 zł), oraz ciastku (kto zechce). Niewykluczone, że przerodzą się one w rozmowy przyjemne i pożyteczne na różne tematy. Mogą to być kwestie kulturalne. Na przykład związane z realizowanym w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu przedstawieniem, które powstaje na kanwie powodziowego „występu” naszego rodzimego Maliniaka.

   Ktoś poszukuje, chce pochwalić lub ponarzekać na jakiegoś fachowca - może to być dobra okazja. Można będzie wymienić spostrzeżenia na temat bieżącej sytuacji politycznej w skali makro lub mikro. Tematy spotkań wynikną najpewniej z radości, oczekiwań, czy też problemów, jakie nurtują przybyłe osoby.

   Dające się zauważyć w okresie kampanii wyborczej bardziej ożywione kontakty towarzyskie, pozwoliły wielu spotykającym się dostrzec to, że oprócz niewątpliwych korzyści płynących z wymiany zdań i poglądów, mogą być one po prostu miłe. Nie jest to nic odkrywczego, ponieważ potrzeba afiliacji, czyli spotykania się i rozmawiania z innymi ludźmi w psychologii została opisana już dawno.

   Wychodząc naprzeciw sformułowanym wówczas sugestiom kawiarnia „Przystanek Czarny Bocian” oferuje wszystkim chętnym do wzięcia udziału w takich niezobowiązujących spotkaniach ciepły i sympatyczny lokal oraz promocyjną kawę i herbatę. Gorąco zapraszamy.

   Czwartkowy termin wziął się od popołudniowych biesiad literacko-naukowych organizowanych w początkowym okresie panowania króla Stanisława Augusta, przez króla właśnie. Obiady czwartkowe organizowane były regularnie co tydzień. Przeważnie odbywały się na Zamku Królewskim, jednak latem najczęściej zasiadano w Łazienkach. Celem spotkań były rozmowy na tematy związane ze sztuką, nauką, omawianie dzieł literackich, a nawet aktualnej sytuacji politycznej. Obiady czwartkowe zasłynęły też pod nazwą "mądrych obiadów" lub nazywane były po prostu "czwartkami".

   Moja mama mówiła o czwartku „obywatelski dzień”. W czwartek zawsze było na obiad mięso. Gdy, jako dziecko, pytałem ją co to za specjalny dzień i dlaczego „dzień obywatelski”? - Wyjaśniła, że to na pamiątkę uroczystych obiadów wydawanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lulekroman
   Czas publikacji:
   wtorek, 06 listopada 2018 18:28
 • wtorek, 30 października 2018
  • Idzie stare

                                                                      5 lat to kawał czasu...

   Już ponad tydzień minął od wyborów samorządowych, w związku z czym ich wyniki są już - niewątpliwie - powszechnie znane. Pomimo dobrych osiągnięć konkurentek do wójtowskiego fotela, do niedawna jeszcze-wójt Budzik został znowu-wójtem, tym razem na 5 lat. Moją opinię na temat tej kandydatury czytelnicy znają, niechaj więc brak komentarza będzie wystarczającym komentarzem.

   O czekającej nas w Sośniach budowie – na skraju obszaru zabudowanego - dużej oczyszczalni ścieków, którą forsuje znowu-wójt, już wcześniej ostrzegałem.

   Komentującemu 500/120=4,17 a nie 6. napisał: Gość: , *.zapnet-isp.net 2018/10/21 21:23:51 do wpisu: Bez lukru

   wyjaśniam, że wprawdzie nie jestem fachowcem od ścieków, ale wcale nie jest pewne, czy kilkakrotnie zwiększona ilość ścieków będzie roztaczała fetor wprost proporcjonalnie większy do zwiększonej ilości produktów kanalizacyjnych. Obawiam się, że smród może zwiększać się bardziej, nawet w postępie geometrycznym i przedstawione wyżej równanie nie musi zachodzić.

   ale cisza normalnie szok jeszcze wójt będzie jeszcze wójtem 5 lat hehehhe za to radnych kilku było radnymi tylko chwilkę mieszkańcy gminy zdecydowali napisał: Gość: ignacy, *.neoplus.adsl.tpnet.pl 2018/10/24 17:48:28 do wpisu: Bez lukru

   Dla jasności sytuacji i uświadomienia ogółowi wielkości poparcia uzyskanego przez Stanisława Budzika, należy nadmienić, że za jego reelekcją opowiedziało się niespełna 35% mieszkańców uprawnionych do głosowania w gminie Sośnie.

   Mieszkańcy gminy zdecydowali też o zmianie (albo jej braku) swoich radnych. Okazuje się, że najbardziej dynamicznie radych zmieniają Sośnie. Poza tym, że obligatoryjnie 1 radny z Sośni ubył, dotychczasowych zastąpili nowi radni; (Lulek i Szczepaniak/Bojarczuk oraz Harlak/Duszyński). Konradów (Wieczorek/Frankowski) W tych miejscowościach zmiana następuje co kadencję. Tym razem i Pawłów (Walotka/Kołeczko) nie pozostał w tyle.

   Jak napisał w swym radosnym komentarzu ignacy, który równie dyskretnie mógłby podpisywać się jako Kamerdyner, tak „mieszkańcy gminy zdecydowali”.

   Z ubolewaniem stwierdzam, że odpadł także ten, który konsekwentnie blokował przez lata moją inicjatywę nadania nazwy pewnej ulicy, oraz jeszcze inną moją ideę - odrestaurowania i ustawienia (na mój koszt) pewnej sporej pamiątki w Sośniach. Bardzo przykre, że odpadł, bo może zostałby przewodniczącym Rady i mógłby blokować coś dalej. Poza tym Harlak i Szczepaniak - byli to „radni wójta”, jak on sam mówił. Nie pomogła świnka, która poległa na rzecz ulic Jasna, Słoneczna itd., o której z ambony komunikował proboszcz. Pewnie ciut za mała była... Okazuje się również, że trzymanie paluchów w pewnym, dość osobistym miejscu wójta, niczego nie gwarantuje.

   Biedactwo i o czym Pan teraz będzie pisał napisał: Gość: zawisz34, *.zapnet-isp.net 2018/10/22 09:34:41 do wpisu: Bez lukru

   Jeśli chodzi o ten komentarz, to jestem spokojny, że także nowa Rada Gminy Sośnie, nawet obserwowana z daleka, dostarczy wystarczająco wiele tematów na kolejne wpisy. Byle by była chęć pisania.

   Na zakończenie gratuluję wszystkim tryumfatorom wyborczego wyścigu. Gratuluję Geniuszowi, że pomimo powszechnego narzekania na niego, znalazło się 35% uprawnionych do głosowania i posadzenia go na wójtowskim krześle na kolejne 5 lat. Życzę by jak najmniej szkodził gminie. To kawał czasu.

   Gratuluję również radnym, którzy weszli w skład Rady Gminy, grając w sposób czysty i fair. Gratuluję tym, którzy nie musieli do tego ruszać mojego dziadka – pierwszego powojennego sołtysa Sośni - zamordowanego przez Polaków w 1945 roku, czy też nie zniżyli się dla osiągnięcia swego celu do zrobienia ze mnie donosiciela.

   Gratuluję wyboru radnym powiatowym, chociaż z pewnością, nie tylko w jednym przypadku, gratulacje powinny być adresowane do belgijskiego matematyka Victora d’Hondta, który opracował taką, a nie inną metodę podziału mandatów.

   Ps. Proszę nie mylić d’Hondta z drontem, jak to robi Geniusz. Ten pierwszy to uznany matematyk, a dront, to dawno wymarły ptak (gołąb olbrzymi).

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Idzie stare”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lulekroman
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 października 2018 00:16
 • piątek, 19 października 2018
  • Bez lukru

    

   Mija ostatnia godzina kampanii. „Potem nastąpi cisza” wyborcza. W ostatnich minutach, kiedy można jeszcze coś powiedzieć (napisać), pragnę wszystkim Wyborcom przypomnieć o zamiarach względem Sośni (jeszcze) wójta Budzika. Otóż jakby mimochodem wspomina on o tym, że pragnie w Sośniach rozbudować oczyszczalnię ścieków. Istniejącą, mającą około 120 m sześciennych wydajności (która już śmierdzi), pragnie powiększyć do ponad 500 metrów sześciennych (smród będzie pewnie 6 razy większy).

   Mieszkańcy Sośni powinni mieć świadomość tych zamierzeń i idąc do urn wyborczych, poważnie się nad tym zastanowić. Jeden z komentujących podkreślił, że teraz jest jeszcze czas na zastanowienie. Kiedy rozpocznie się budowa - będzie za późno.

   Pamiętajmy: głosując na wójta Budzika, zgadzamy się na budowę w Sośniach, na skraju zabudowań mieszkalnych, dużej oczyszczalni ścieków. Oczyszczalni, która na początku przyjmie dodatkowo ścieki z Granowca, a potem z większej części gminy.

   Istnieją inne możliwości rozwiązania problemu ścieków.

   Kolejną sprawą, na którą już wcześniej zwracałem uwagę, było wykorzystanie moich wniosków do budżetu gminy do przygotowania programów radnych – strażaków z Sośni i (jeszcze) wójta Budzika. Widać jestem całkiem dobrym radnym, skoro starczyło jeszcze na trzech innych.

   Interesujące jest również to, że radni – strażacy z Sośni w swych programach umieścili zakup i montaż skrzynki do automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Przecież na zebraniu wiejskim w Sośniach na to przedsięwzięcie przeznaczyliśmy pieniądze z budżetu sołeckiego. To będzie i tak, czy tych radnych wybierzemy, czy nie.

   Na zakończenie zdanie do osób, które bardzo źle oceniają radnego Romana Lulka. Najczęstszy i największy zarzut, jaki słyszę w stosunku do mojej działalności, to to, że „ten Lulek o tym pisze i to wszystko wyciąga na zewnątrz.

   Otóż pragnę oświadczyć Państwu, że to wszystko o czym piszę, to dzieje się naprawdę. Zanim zacząłem pisać podobne rzeczy działy się, tyle tylko, że wielu o tym nie wiedziało i oglądało tylko „lukrowaną facjatę” a nie widziało zrujnowanego i rozszarpywanego tyłu.

   Wiem, że niektórzy mimo wszystko nie przyjmują tego do wiadomości, kładąc to na karb tego, że „dużo jadu i żółci wylewa się z Pana wpisów, Szanowny Panie (jeszcze) Radny”.

   Ja wiem jedno. To, co pisałem i piszę, to jest prawda. Moje teksty należy czytać „ze zrozumieniem”, a Każdy ma prawo do ich subiektywnego odbioru.

   Życzę wszystkim dobrych wyborów.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Bez lukru”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lulekroman
   Czas publikacji:
   piątek, 19 października 2018 23:56