Sośnie Nasza Gmina Kochana blog prowadzi Roman Lulek - kontynuacja Czarnego Bociana

Wydarzenia mające miejsce w Sośniach i całej naszej gminie, mogłyby niejednokrotnie stać się kanwą scenariusza filmu Alfreda Hitchcocka. Dewizą tego twórcy było przekonanie, że film powinien rozpoczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. W Sośniach za sprawą władz gminy jest podobnie.

Wpisy

 • poniedziałek, 19 września 2016
  • Wniosek nr 14 do projektu budżetu gminy Sośnie na 2016 rok

               Kierując się spostrzeżeniami oraz sugestiami mieszkańców zachodniej części  ulicy Wielkopolskiej i ulicy Kościelnej, którzy codziennie mijają to miejsce (stawek i chaszcze naprzeciwko krzyża), oraz własnym poczuciem smaku, prezentuję Wniosek nr 14 do projektu budżetu Gminy Sośnie na 2016 r., jaki złożyłem do tegorocznego budżetu.

   Teraz jest tak

   i tak


   Każde z nas lubi przebywać i mieszkać w ładnym otoczeniu. Lubimy usiąść na ławce, słuchać szmeru tryskającej z fontanny wody i porozmawiać ze znajomymi. Najlepiej, jak takie miejsce znajduje się „po drodze”, gdzie nie trzeba specjalnie się wyprawiać. Im więcej takich miejsc spotkań, tym lepiej rozwijają się kontakty międzyludzkie, a co za tym idzie sprzyjają one rozwijaniu się społeczeństwa obywatelskiego. Działanie takie doskonale wpisuje się w katalog zadań własnych gminy. Znajduje się na niej między innymi: kształtowanie ładu przestrzennego, ochrona środowiska, zieleń gminna i zadrzewienia, wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej.

               Uważam, że takie ładnie zagospodarowane miejsce z efektowną fontanną, z elementami edukacyjnymi, byłoby pożądanym, istotnym elementem tworzącym klimat miejscowości oraz wspaniałą wizytówką. Zamiast pokrywać betonowym brukiem naszą piękną zieleń, wykorzystajmy jej istniejące już skupiska, tworząc z nich najbardziej pożądane walory Sośni.

                

   Wniosek nr 14 do projektu budżetu gminy Sośnie na 2016 rok

    

   1.      Tytuł zadania: Edukacyjny ogród wodny „Przy krzyżu” – projekt.

    

   2.      Lokalizacja: Krzaki i podmokły teren przy ul. Wielkopolskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Kościelną w Sośniach. Działki 321/1, 316/5, 322, 315, 323/1, 314/6.

    

   3.      Opis projektu: nowa inwestycja, przy wykonaniu której można wykorzystać walory podmokłego obszaru. Można zabudować go wijącą się kładką, z której można obserwować różne gatunki roślin w ich naturalnym środowisku, w tym wypadku związanym z wodą. Każda roślina powinna mieć tabliczkę, z krótką informacją o niej. Roślinami tymi mogą być: kaczeńce, irysy, zawilce, grzybienie, trzciny, trawy.

   Na środku ogrodu, w najszerszym miejscu stawku wodnego należałoby umieścić fontannę bijącą mocnym strumieniem w górę, wprost z wody. Brzegi stawku i rowów muszą zostać oczyszczone i umocnione. Na twardym gruncie umieszczamy kilka ławek, tablicę informacyjną i kamienne alejki oraz lampy. Należy wyciąć topole.

    

   4.      Kategoria władania gruntem, nieruchomością: są to działki, o których w Urzędzie Gminy Sośnie nie udzielono mi informacji. Nie wskazano nawet, które z tych działek są własnością gminy Sośnie

    

   5.      Powiązanie z innymi zadaniami: wykup gruntów, doprowadzenie energii elektrycznej.

    

   6.      Uzasadnienie: Edukacyjny ogród wodny może być ciekawym przystankiem na trasie ścieżki rowerowej, miejscem wypoczynku dla mieszkańców Sośni w upalne dni. Uporządkowany teren, usytuowany przy wjeździe do miejscowości, przestanie straszyć gości.

   Należy zastanowić się, nad możliwością przystąpienia z tym projektem do konkursu o pozyskanie środków unijnych. Ponieważ powinniśmy zachować lokalne zasoby przyrodnicze, w takim stanie jakie one są. Idea taka doskonale komponuje się z celami Stowarzyszenia dla Doliny Baryczy.

    

   7.      Szacowany koszt zadania: projekt 5 000,- zł, wykup gruntów 60 000,- zł.

   RAZEM 65 000,- zł                                                                       Data 2015-09-28

   Mogłoby być tak

   PRZYPOMINAM O ANKIECIE!!!

    Jeżeli jesteś za zachowaniem pięknej alei lipowej na ulicy Harcerskiej, podpisz ankietę NIE DLA WYCINKI DRZEW PRZY ul. HARCERSKIEJ w SOŚNIACH.

   http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=12005

   Jeśli link nie działa, należy skopiować go i wkleić w pole adresu wyszukiwarki.

   Aktywny link jest dostępny również na moim Facebooku.

   

    

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Wniosek nr 14 do projektu budżetu gminy Sośnie na 2016 rok”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lulekroman
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 19 września 2016 13:19
 • poniedziałek, 12 września 2016
  • Czas plenerowych imprez

   Piękna wrześniowa pogoda sprzyja przeprowadzaniu rozmaitych imprez plenerowych. Były już Dożynki Gminne, Dożynki Wojewódzko - Diecezjalne  oraz Rajd Hajstra.

   W minioną sobotę 10 września 2016 r. uczestniczyłem w kolejnych imprezach na świeżym powietrzu.

   O HORTENSJOWYM ZAWROCIE GŁOWY, który miał miejsce w Kobylej Górze dowiedziałem się od pań, które okazjonalnie pomagają w Gospodarstwie Szkółkarskim E.P. Burziwoda  i Syn i zapraszały do odwiedzin Gospodarstwa podczas dni otwartych. Informował też o tym plakat zawieszony na tablicy ogłoszeń w parku w Sośniach.

   Po przybyciu na miejsce ujrzeliśmy rzędy tuneli foliowych,

   a do jednego nawet nie omieszkaliśmy zajrzeć.

   Zobaczyliśmy też wielką ilość roślin w różnych odcieniach zieleni. Na parkingu witał gości uzbrojony w strzelbę myśliwy i sympatyczne panie, które obdarowały nas doniczkami z sadzonkami jałowców.


   Strzałki doprowadziły nas do miejsca, gdzie odbywała się zasadnicza część imprezy. Pod namiotem w pobliżu wejścia, porad w zakresie ochrony przed chorobami i szkodnikami udzielał doktor z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

   Spacerując wyasfaltowanymi alejkami pośród ogromnej ilości roślin ozdobnych można było wybrać najpiękniejszy okaz i dokonać zakupu. Mieliśmy okazję zobaczyć również pokaz formowania roślin.

   Na każdą osobę odwiedzającą Gospodarstwo państwa Burziwodów czekał też poczęstunek Można było skosztować bigosu, grochówki, tostów, chleba ze smalcem i placka drożdżowego, a do tego była kawa i herbata. Dzieci znalazły też swój kącik zabaw.

   Z Szefem

   Kolejną imprezą, na którą zostałem zaproszony to KALINOWY FESTYN w Ostrowie Wielkopolskim. Antoni Kalina – wybitny slawista i etnograf, badacz języków słowiańskich, założyciel Polskiego Towarzystwa  Ludoznawczego i jego pierwszy prezes, radny miasta Lwowa i rektor lwowskiego uniwersytetu – pochodził z Ostrowa Wielkopolskiego. W dzielnicy Krępa przy ulicy prof. Antoniego Kaliny, na ścianie rodzinnego domu Profesora znajduje się tablica, która go upamiętnia.

   Tam właśnie, złożeniem kwiatów, rozpoczęło się święto ulicy prof. A. Kaliny w Ostrowie Wielkopolskim. Mniej oficjalna część obchodów odbyła się na Targowisku przy ul. Witosa. Mieszkańcy tłumnie dopisali.

   Nie zabrakło dla przybyłych gości darmowego poczęstunku. Był bigos, pyry z gzikiem, napoje oraz ciasto. Wyśmienitą grochówkę serwował Piotr Walkowski.

   Jak mi zdradził w tajemnicy, ta wspaniała grochówka ma być serwowana na Festiwalu Smaku w Poznaniu, oraz na imprezie w Warszawie, gdzie niewątpliwie dowiedzie wyższości wielkopolskich specjałów nad przysmakami z innych stron kraju. Na festynie nie zabrakło oczywiście muzyki oraz rozmaitych gier i zabaw.

   Po pełnych śmiechu, rozmów i innego zgiełku festynach, postanowiliśmy zażyć trochę spokoju i ciszy spacerując w Parku Miejskim w pobliżu Urzędu miasta.

   Tam siedząc na ławce nad stawem, na którym buzowały dwie efektowne fontanny,


   przypomniałem sobie o wniosku nr 14 do budżetu Gminy Sośnie na 2016 r., w którym proponowałem projekt pt. Edukacyjny ogród wodny „Przy krzyżu” - (cały wniosek w następnym wpisie). Miałoby to być zacienione miejsce wypoczynku nad wodą, bardzo blisko centrum Sośni. Niestety, brak zainteresowania. Można wnioskować, że wójt Budzik oraz pozostali sośnieńscy radni preferują taki oto widok na wjeździe do naszej miejscowości.

   Jaki pan - taki kram.

   Nic dziwnego, jeśli nie przeszkadza taki widok na granicy Gminy

   Właściwie nie ma co się dziwić. Promocja Gminy przede wszystkim. W końcu wójt zatrudnił pracownika do promocji, który nie kryje się ze swymi opiniami, że jak wytnie się drzewa i krzewy, położy betonową ścieżkę, to będzie „estetycznie”.


   W niedzielę 11 września 2016 r. również można było uczestniczyć w imprezie na świeżym powietrzu. Tym razem w Granowcu na Dożynkach Wiejskich.

   Nie omieszkałem skorzystać z okazji i zajrzałem. Kiedy przybyłem, tłumiący ziewanie  goście siedzieli już karnie w palącym słońcu przed sceną, na której wójt Budzik kończył czytać, co miał do powiedzenia.

   Następnie wystąpił starosta Paweł Rajski. W swojej mowie zawarł między innymi stwierdzenie, że ostatni będą pierwszymi, co jako przybyłego po rozpoczęciu uroczystości nastroiło mnie optymistycznie. Kolejnym mówcą był przewodniczący rady gminy Mirosław Ostojak, który w pozycji wskazującej na nadużywanie jazdy motocyklem, odczytał list od pana marszałka (o ile dobrze usłyszałem).

   Trzeba jednak przyznać, że pan przewodniczący zadbał o obiekty ściągające spojrzenia, by zbyt wielkiej uwagi nie skupiać na nim.


   Słuchając wystąpień, podobnie jak pozostali goście, siedziałem w palącym słońcu. Kiedy po oficjalnych mowach nastąpiły występy artystyczne, ewakuowałem się z wystawionego na palące słońce, estetycznie wybetonowanego parku.


   Przyszły mi wówczas do głowy sparafrazowane słowa piosenki Jana Pietrzaka:

   Za dwadzieścia parę lat,

   jak dobrze pójdzie,

   cienia zazna już ten plac,

   a na nim ludzie...


   etnograf – (SJP) specjalista zajmujący się badaniem życia i zwyczajów narodów, ich kultury materialnej i duchowej;

   slawista – (SJP) badacz, znawca języków, literatur, kultury, historii narodów słowiańskich;

   parafraza – (SJP)  rozwinięcie jakiegoś tekstu literackiego z ewentualnymi modyfikacjami.

   

   PRZYPOMINAM O ANKIECIE!!!

    Jeżeli jesteś za zachowaniem pięknej alei lipowej na ulicy Harcerskiej, podpisz ankietę NIE DLA WYCINKI DRZEW PRZY ul. HARCERSKIEJ w SOŚNIACH.

   http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=12005

   Jeśli link nie działa, należy skopiować go i wkleić w pole adresu wyszukiwarki.

   Aktywny link jest dostępny również na moim Facebooku.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (16) Pokaż komentarze do wpisu „Czas plenerowych imprez”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lulekroman
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 12 września 2016 21:04
 • czwartek, 08 września 2016
  • NARODOWE CZYTANIE

   Z satysfakcją trzeba zauważyć, że w ostatnią sobotę w Sośniach i okolicach ożywiło się nam życie społeczno – kulturalno – towarzyskie. Dzieje się tak do tego stopnia, że o tej samej porze odbywają się imprezy, na których należało by być. Ponieważ rozdwojenie, a tym bardziej występowanie w trzech osobach nie jest możliwe (wiadomo, co prawda, kto ma licencję, ale jest ona niedostępna dla zwykłego śmiertelnika) o pomoc poprosiłem MILO. Młodą, lubiącą pisać osobę. Uważam, że z misji wywiązała się znakomicie. Ciekawy jestem,  jakie jest zdanie czytelników?

    NARODOWE CZYTANIE

   3 września 2016 r. po raz drugi nasza gmina przystąpiła do akcji Narodowe Czytanie, odbywające się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.

   Mieszkańcy gminy Sośnie, nauczyciele oraz młodzież o godzinie 12:00 zebrali się w parku przed szkołą, aby wspólnie przeczytać fragment polskiej powieści. W tym roku była to książka „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, która jest zwieńczeniem pracy literackiej pisarza. Po jej wydaniu Sienkiewicz otrzymał w 1905 roku literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości.

   W sobotę książkę tę czytano w ponad 2 tysiącach miejsc w Polsce i za granicą.

   Miejmy nadzieję, że z roku na rok będzie nas coraz więcej przy wspólnym czytaniu klasyki polskiej literatury.

   ZAPRASZAMY ZA ROK!!!

    


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „ NARODOWE CZYTANIE”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lulekroman
   Czas publikacji:
   czwartek, 08 września 2016 20:27