Sośnie Nasza Gmina Kochana blog prowadzi Roman Lulek - kontynuacja Czarnego Bociana

Wydarzenia mające miejsce w Sośniach i całej naszej gminie, mogłyby niejednokrotnie stać się kanwą scenariusza filmu Alfreda Hitchcocka. Dewizą tego twórcy było przekonanie, że film powinien rozpoczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. W Sośniach za sprawą władz gminy jest podobnie.

Wpisy

 • poniedziałek, 10 września 2018
  • Jeszcze jest czas, ale tylko do końca tygodnia.

   

   Rozmawiając z mieszkańcami naszej gminy przekonuję się, że ludzi niezadowolonych z gminnych realiów jest coraz więcej. Mówią o dostrzeganych nieprawidłowościach i swoich oczekiwaniach względem gminnej władzy. Kiedy czytam komentarze, dodawane do moich kolejnych wpisów na blogu, to widzę, że w gminie Sośnie są ludzie, którym jej dobro naprawdę leży na sercu. Cóż z tego, skoro mówimy to wszystko szeptem, by ci, którzy właśnie powinni to usłyszeć, przypadkiem tego nie usłyszeli. Dlaczego? Bo jest w nas strach! Chcielibyśmy coś zmienić, by było lepiej, ale … STRACH.

   Przyszła mi na myśl piosenka zespołu TILT.

   ...Strach nie pozwalał głośno o tym mówić
   Strach nie pozwalał kochać się i śmiać
   Strach nakazywał opuścić w dół oczy
   Strach nakazywał cały czas się bać

   Mieszkańcy miasta i przyjeżdżający
   Tacy zmęczeni i tacy cierpiący
   Przeklinający swój codzienny los
   Słyszałem także taki głos

   Jeszcze będzie przepięknie
   Jeszcze będzie normalnie
   Jeszcze będzie przepięknie...

   Musimy zrozumieć, że zmiana jest w naszych rękach.

   Wyborca w swoich komentarzach właśnie pisze o tym, że od nas samych zależy aby było przepięknie i normalnie.

   KOMENTARZE

   • Rozmarzyłem się czytając początek komentarza Marka. Wspaniała wizja dla naszej gminy. Problem w tym, że tego wspaniałego wójta nikt nam w teczce ani w prezencie nie przyniesie. Wszyscy musimy się zaangażować i to nie tylko przy urnach ale dużo wcześniej. Już teraz. Mamy zarejestrowanych 6 komitetów wyborczych. A właściwie 5, ponieważ kandydaci na radnych z komitetu obecnego wójta to członkowie przekupionej obecnej Rady Gminy (weszli do Rady z różnych komitetów a teraz wszyscy w kieszeni u wójta). Jest jednak szansa na zmianę, ponieważ dwóch radnych przeciwstawiło się obecnemu układowi i zarejestrowało własne komitety. Są to Mariola Śródka i Roman Lulek. Do tego jeszcze mamy komitet Kingi Budzińskiej.
    Są to potencjalni kandydaci do zmiany obecnej dyktatorskiej i szkodzącej gminie władzy. Aby ci ludzie mogli kandydować na nowego wójta muszą zarejestrować co najmniej po 8 kandydatów na radnych. Czasu jest mało. A podejście potencjalnych radnych mało obiecujące. Mieszkańcy są tak zniechęceni i zastraszeni przez obecną władzę, że nie wierzą w sukces wejścia do Rady. Nie chcą się narażać na szykany po ewentualnie przegranych wyborach. Takie podejście świadczy tylko o tym, że ludzie nie wierzą w odpowiedzialność obecnego wójta ani w jego honor.
    Uwierzmy w naszą siłę i pomóżmy potencjalnym kandydatom na wójta, abyśmy mieli możliwość jakiegokolwiek wyboru w dniu 21 października. Jeżeli nie uwierzymy, to nadal będzie nami rządził ten nieudolny dotychczasowy wójt a nasza gmina pozostanie na tym samym poziomie co teraz. Inni nam uciekają. Wystarczy przekroczyć granicę którejkolwiek ościennej gminy aby zobaczyć różnicę. Różnica ta będzie się pogłębiać. Jeżeli tego nie chcecie to nie wystarczy narzekanie we własnym gronie, pod sklepem (których i tak jest coraz mniej). Nie wystarczy nawet pisać na blogu. Trzeba zacząć działać. Wszyscy, którzy chcą coś zmienić powinni skontaktować sie z kandydatami na wójta lub z ich komitetami i wystartować do nowej Rady, wspomóc ich program rozwoju gminy lub wziąć aktywny udział w tworzeniu takich programów. Mamy trzy komitety do wyboru. Komitet z Pawłowa już jest podobno "kupiony" a o komitecie "przez ludzi, dla ludzi" nic nie wiadomo. Zresztą to też już emeryci.
    "Trzeba z młodymi naprzód iść, po życie sięgać nowe" - jak pisał nasz wieszcz.
    Odwagi. Jak nie zgłosisz swojej kandydatury to na pewno nie wygrasz. A Gmina przegra kolejne, tym razem pięć lat.

   napisał: Gość: Wyborca, *.ipv4.supernova.orange.pl 2018/09/09 18:21:52 do wpisu: WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

   • Czytając początek komentarza Klubu Uczciwości chciałem się do tego Klubu zapisać ale ta końcówka mnie totalnie zniechęciła. Co ma wspólnego wypadek w Smoleńsku do naszych gminnych problemów ?
    Masz rację klubowiczu, że byli działacze pzpr powinni dawno odejść do lamusa. Ale nie tylko w Chojniku masz problem. Problem ma cała gmina, bo obecny wójt, który chce nam nadal "przewodzić", też swoją karierę zaczynał w tej zbrodniczej organizacji. On zawsze zresztą ustawiał się tam gdzie miał korzyść własną. Najpierw PZPR ( może wcześniej ZMS lub ZSMP), potem Solidarność, Komitety Obywatelskie, Chrześcijańska Demokracja, PSL, Platforma, a teraz działa jakby był w PiSie. Scentralizowanie władzy w swoich rękach, ubezwłasnowolnienie radnych, zatrudnianie lokalnych "misiewiczów", zabranie sal sołectwom, niebranie dofinansowania z funduszy zewnętrznych (bo trzeba się rozliczać, a z tym może być problem), i propaganda sukcesu. I jeszcze wiele innych grzechów.
    Kara ludzka powinna dosięgnąć go już 21 października. Ale ten Klub Uczciwości musi być dużo większy. Czas działać a nie tylko krytykować i wskazywać błędy.
    A kara boska to już nie należy do nas.

   napisał: Gość: Wyborca, *.ipv4.supernova.orange.pl 2018/09/09 17:36:47 do wpisu: Jazda po bandzie 2

   Kolejny cytat, tym razem z piosenki kabaretu OTTO.

   Obywatelu, zrób sobie dobrze sam
   Przecież najlepiej wiesz o co w twym życiu chodzi
   Obywatelu, zrób sobie dobrze sam
   Nikt fachowiej niż ty osobiście ci nie dogodzi.

   Niezmiernie często spotykane podejście do aktu wyborczego typu: nie pójdę na wybory „bo ONI i tak zrobią co chcą”, "bo jeden głos i tak nic nie zmieni”, jest podejściem bardzo niewłaściwym. W wyborach należy brać udział, bo nie głosując: nie korzystasz ze swoich praw i odbierasz sobie także prawo do komentowania wyniku wyborów. Trzeba „dźwignąć” odpowiedzialność.

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lulekroman
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 10 września 2018 09:42
 • piątek, 07 września 2018
  • Relacja z LVI (56) sesji Rady Gminy Sośnie

    

   LVI sesja Rady Gminy Sośnie odbyła się 14 sierpnia 2018 roku. Komisja Budżetu, która zwykle bezpośrednio poprzedza sesję, odbyła się tym razem już 10 sierpnia. Wtedy spotkała się też Komisja Infrastruktury i Komisja Oświaty itd., czyli była to właściwie taka sesja bez kolejnego numeru. Pani skarbnik omówiła zmiany w budżecie. Zostaliśmy przygotowani na kolejną podwyżkę opłaty za wywóz odpadów. Świadczyć o tym może informacja, że MZO Ostrów podniósł opłaty za utylizację odpadów, a zwłaszcza za odpady biodegradowalne. Wójt głośno wyraził zdziwienie, że ludzie, mieszkańcy gminy Sośnie, pakują odpady biodegradowalne do brązowych worków, zamiast robić z nich kompost.

   W tym momencie skojarzył mi się, zupełnie nie wiem dlaczego, pewien mieszkaniec Stumilowego Lasu. Kubuś Puchatek, bo o nim pomyślałem, zwany był też misiem o bardzo małym rozumku. Było tak pewnie dlatego, że często miał problemy z pojmowaniem niektórych zdarzeń.

   No, bo co taki wójt Budzik może wiedzieć o procesie przygotowania kompostu w ogrodzie? O jego przekopywaniu, przesypywaniu, trzech pryzmach – każda w innym stadium rozkładu? Gdyby był rolnikiem, to co innego. Wiedziałby, że do przygotowania kompostu potrzebne jest przede wszystkim miejsce na gromadzenie odpadów biodegradowalnych, czas i ochota do zajmowania się nim. Poza tym, jeżeli taka usługa istnieje (wywóz brązowych worków jest oferowany i to w pakiecie śmieciowym) to mieszkańcy z niej korzystają.

   Sam zaproponowałem, by zamiast wozić zawartość brązowych worków do Ostrowa i jeszcze płacić za ich odbiór, można by zlokalizować na gminnym terenie taką pryzmę. Bez wątpienia gmina ma jeszcze wolne kawałki ziemi. Może nie wszystkie jeszcze „korzystnie” wymieniła? A jakby nawet trzeba kupić, to może córka wójta sprzeda?

   W prawie każdej wsi znalazłoby się takie miejsce. Następnie takie skompostowane odpady można wykorzystać sypiąc je na gminne klomby lub udostępnić chętnym.

   LVI sesji przewodził wiceprzewodniczący Tomasz Chmielecki. Uczestniczyło w niej 10 radnych (nieobecni: Kałuża, Mus, Ostojak, Rafalski, Wieczorek).

   PORZĄDEK OBRAD


   (Doszlusowali*: Mus i Wieczorek)

   Przewodniczący obradom Tomasz Chmielecki poddał pod głosowanie zaproponowany porządek.

   Zapytałem wówczas, czy przewodniczący Ostojak zostawił swoje sprawozdanie z działań w okresie międzysesyjnym? Okazało się, że nie zostawił. Zauważyłem, że jeżeli przyjmiemy porządek obrad, którego nie będzie można zrealizować, będziemy tutaj siedzieć z tydzień, aż nie wyratuje nas Mirek Ostojak swoją obecnością. Rada zdecydowała wtedy o wykreśleniu punktu VII i taki porządek obrad przyjęła.

   Sekretarzem obrad został Zbigniew Kisiński.

   Protokół z poprzedniej sesji został przyjęty jednogłośnie.

   W punkcie interpelacje i zapytania, spytałem: jaki jest skład zespołu opracowującego nowy folder o gminie Sośnie, oraz o przeznaczenie kolejnych 10 000 zł dołożonych na promocję gminy?

   Zwiększenie środków na promocję tuż przed wyborami, to jakby chcieć robić sobie kampanię wyborczą za gminne pieniądze. Radni przegłosowali. Z listy jakiego komitetu wyborczego startuje większość starych kandydatów na nowych radnych? Wnioski nasuwają się same.

   Wójt wygłosił swoje sprawozdanie, mówiąc gdzie bywał i z kim się spotykał. Jak wiemy z przykładu OZE, wszystko to przynosi i tak znikomy efekt.

   Podjęcie uchwał: 318 - 11 za, 1 wstrzymujący (Lulek); 319 - 11 za, 1 wstrzymujący (Lulek); 320 - 12 za; na głosowanie uchwały 321 dotarł Kałuża, – 13 za; Punkt IX Rada zaopiniowała pozytywnie 13 głosami.

   W punkcie X wójt Budzik odpowiadając na moje pytanie wyjaśnił, „kto do folderu się przyczynił”. O lasach napisało Nadleśnictwo Antonin, o kulturze Gminny Ośrodek Kultury, historia Jacek Światły, zdjęcia Berek i on koordynował(!). Brali udział radni i sołtysi. Oznacza to, że de facto, zespołu do przygotowania folderu nie ma. O konieczności powstania takiego zespołu wójt mówił, odrzucając moją propozycję przygotowania tego przewodnika.

   Dodatkowe pieniądze na promocję mają być przeznaczone na udział naszej gminy w tematycznym wydawnictwie o ochotniczych strażach pożarnych, przygotowywanym przez oddział wojewódzki(?). Ma też zostać wydana książka – kronika niemieckiego nauczyciela, który przedstawia przedwojenne realia naszych terenów. Z niemieckiego przetłumaczył ją mieszkaniec naszej gminy. Jest to projekt rozpoczęty jeszcze przez wójta K. Bochena.

   W punkcie XI Bronisław Krawiec poinformował, że jest w posiadaniu "Książki protokolarnej Oddziału Związku Strzeleckiego" z 1930 roku, którą można wykorzystać przy opracowywaniu przewodnika.

   Prowadzący obrady zamknął LVI sesję.

    

   doszlusować - dołączyć

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lulekroman
   Czas publikacji:
   piątek, 07 września 2018 08:07
 • wtorek, 04 września 2018
  • WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

   W środkach masowego przekazu oraz na portalach społecznościowych coraz częściej spotykamy informację - przypomnienie, że 21 października 2018 roku odbędą się WYBORY SAMORZĄDOWE.

   Wybory samorządowe 2018 – kogo wybieramy?

   W wyborach samorządowych wybierane są przez obywateli władze lokalne, tworzące samorządy gmin i powiatów.

   Wyborcy otrzymują zestaw kart, w których oddają głos na kandydata do:

   • rady gminy lub miasta na prawach powiatu,

   • rady powiatu,

   • sejmiku wojewódzkiego

   • pełnienia funkcji jednoosobowego organu władzy wykonawczej, czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta,

   • rady dzielnicy i osiedla.

   Oznacza to, że tego dnia każdy pełnoletni mieszkaniec zdecyduje kto będzie rządził naszą gminą – Gminą Sośnie.

   W dużych miastach kampania wyborcza ruszyła zaraz po ogłoszeniu przez premiera terminu wyborów i takie widoki nie są już rzadkością.

   Przeglądając na Facebooku profile związane z Gminą Sośnie (sołecki oraz ten sygnowany nieprawomocnym herbem gminy, a także migającą obrazkami stronę Gminy Sośnie), trudno cokolwiek o zbliżających się wyborach dowiedzieć. Jest tam coś o kaczorach, o odbiorze odpadów WIELOGABARYTOWYCH(!) i o wąskich dróżkach zwanych „budzikówkami”, ale o wyborach nic mi tam nie „migło”. Jednak to, że tam nic o wyborach nie ma, nie znaczy, że powinniśmy o święcie demokracji, jakim są wybory, zapomnieć.

   Jak sama nazwa wydarzenia wskazuje: WYBORY (w tym wypadku samorządowe), oznaczają, że to my będziemy wybierali. Głos każdej uprawnionej mieszkanki i mieszkańca gminy zaważy na tym, w czyje ręce (radnych, wójta) oddamy losy Gminy Sośnie. Wprawdzie o kandydatach, na szerszym forum raczej cicho, ale wygląda na to, że będzie w czym (a raczej w kim) wybierać.

   Na stronie www Państwowej Komisji Wyborczej, która w całym kraju zarejestrowała ponad 9 tysięcy komitetów wyborczych można przeczytać, jakie komitety wyborcze wyborców zostały zgłoszone na terenie Gminy Sośnie. Dla ułatwienia poniżej je prezentuję:

   Do tej listy mogą dołączyć jeszcze ogólnokrajowe komitety partii, które zgłoszą swych kandydatów w naszej gminie.

   Każdy zarejestrowany komitet wyborczy może zgłaszać kandydatów na radnych i na wójta. Wygląda na to, że jest dużo chętnych do wysadzenia Geniusza (i nie tylko jego) z siodła.

   To wyborcy z terenu Gminy Sośnie muszą poczuć odpowiedzialność za los swojej gminy. Zdecydować, czy ograniczą się wyłącznie do narzekania na rodzinno - kolesiowskie układy w naszej gminie, czy też wezmą sprawy (karty wyborcze) w swoje ręce i wpuszczą trochę świeżego powietrza do skostniałych, gminnych struktur.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (5) Pokaż komentarze do wpisu „WYBORY SAMORZĄDOWE 2018”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lulekroman
   Czas publikacji:
   wtorek, 04 września 2018 11:07