Sośnie Nasza Gmina Kochana blog prowadzi Roman Lulek - kontynuacja Czarnego Bociana

Wydarzenia mające miejsce w Sośniach i całej naszej gminie, mogłyby niejednokrotnie stać się kanwą scenariusza filmu Alfreda Hitchcocka. Dewizą tego twórcy było przekonanie, że film powinien rozpoczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. W Sośniach za sprawą władz gminy jest podobnie.

Wpis

poniedziałek, 10 września 2018

Jeszcze jest czas, ale tylko do końca tygodnia.Rozmawiając z mieszkańcami naszej gminy przekonuję się, że ludzi niezadowolonych z gminnych realiów jest coraz więcej. Mówią o dostrzeganych nieprawidłowościach i swoich oczekiwaniach względem gminnej władzy. Kiedy czytam komentarze, dodawane do moich kolejnych wpisów na blogu, to widzę, że w gminie Sośnie są ludzie, którym jej dobro naprawdę leży na sercu. Cóż z tego, skoro mówimy to wszystko szeptem, by ci, którzy właśnie powinni to usłyszeć, przypadkiem tego nie usłyszeli. Dlaczego? Bo jest w nas strach! Chcielibyśmy coś zmienić, by było lepiej, ale … STRACH.

Przyszła mi na myśl piosenka zespołu TILT.

...Strach nie pozwalał głośno o tym mówić
Strach nie pozwalał kochać się i śmiać
Strach nakazywał opuścić w dół oczy
Strach nakazywał cały czas się bać

Mieszkańcy miasta i przyjeżdżający
Tacy zmęczeni i tacy cierpiący
Przeklinający swój codzienny los
Słyszałem także taki głos

Jeszcze będzie przepięknie
Jeszcze będzie normalnie
Jeszcze będzie przepięknie...

Musimy zrozumieć, że zmiana jest w naszych rękach.

Wyborca w swoich komentarzach właśnie pisze o tym, że od nas samych zależy aby było przepięknie i normalnie.

KOMENTARZE

 • Rozmarzyłem się czytając początek komentarza Marka. Wspaniała wizja dla naszej gminy. Problem w tym, że tego wspaniałego wójta nikt nam w teczce ani w prezencie nie przyniesie. Wszyscy musimy się zaangażować i to nie tylko przy urnach ale dużo wcześniej. Już teraz. Mamy zarejestrowanych 6 komitetów wyborczych. A właściwie 5, ponieważ kandydaci na radnych z komitetu obecnego wójta to członkowie przekupionej obecnej Rady Gminy (weszli do Rady z różnych komitetów a teraz wszyscy w kieszeni u wójta). Jest jednak szansa na zmianę, ponieważ dwóch radnych przeciwstawiło się obecnemu układowi i zarejestrowało własne komitety. Są to Mariola Śródka i Roman Lulek. Do tego jeszcze mamy komitet Kingi Budzińskiej.
  Są to potencjalni kandydaci do zmiany obecnej dyktatorskiej i szkodzącej gminie władzy. Aby ci ludzie mogli kandydować na nowego wójta muszą zarejestrować co najmniej po 8 kandydatów na radnych. Czasu jest mało. A podejście potencjalnych radnych mało obiecujące. Mieszkańcy są tak zniechęceni i zastraszeni przez obecną władzę, że nie wierzą w sukces wejścia do Rady. Nie chcą się narażać na szykany po ewentualnie przegranych wyborach. Takie podejście świadczy tylko o tym, że ludzie nie wierzą w odpowiedzialność obecnego wójta ani w jego honor.
  Uwierzmy w naszą siłę i pomóżmy potencjalnym kandydatom na wójta, abyśmy mieli możliwość jakiegokolwiek wyboru w dniu 21 października. Jeżeli nie uwierzymy, to nadal będzie nami rządził ten nieudolny dotychczasowy wójt a nasza gmina pozostanie na tym samym poziomie co teraz. Inni nam uciekają. Wystarczy przekroczyć granicę którejkolwiek ościennej gminy aby zobaczyć różnicę. Różnica ta będzie się pogłębiać. Jeżeli tego nie chcecie to nie wystarczy narzekanie we własnym gronie, pod sklepem (których i tak jest coraz mniej). Nie wystarczy nawet pisać na blogu. Trzeba zacząć działać. Wszyscy, którzy chcą coś zmienić powinni skontaktować sie z kandydatami na wójta lub z ich komitetami i wystartować do nowej Rady, wspomóc ich program rozwoju gminy lub wziąć aktywny udział w tworzeniu takich programów. Mamy trzy komitety do wyboru. Komitet z Pawłowa już jest podobno "kupiony" a o komitecie "przez ludzi, dla ludzi" nic nie wiadomo. Zresztą to też już emeryci.
  "Trzeba z młodymi naprzód iść, po życie sięgać nowe" - jak pisał nasz wieszcz.
  Odwagi. Jak nie zgłosisz swojej kandydatury to na pewno nie wygrasz. A Gmina przegra kolejne, tym razem pięć lat.

napisał: Gość: Wyborca, *.ipv4.supernova.orange.pl 2018/09/09 18:21:52 do wpisu: WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

 • Czytając początek komentarza Klubu Uczciwości chciałem się do tego Klubu zapisać ale ta końcówka mnie totalnie zniechęciła. Co ma wspólnego wypadek w Smoleńsku do naszych gminnych problemów ?
  Masz rację klubowiczu, że byli działacze pzpr powinni dawno odejść do lamusa. Ale nie tylko w Chojniku masz problem. Problem ma cała gmina, bo obecny wójt, który chce nam nadal "przewodzić", też swoją karierę zaczynał w tej zbrodniczej organizacji. On zawsze zresztą ustawiał się tam gdzie miał korzyść własną. Najpierw PZPR ( może wcześniej ZMS lub ZSMP), potem Solidarność, Komitety Obywatelskie, Chrześcijańska Demokracja, PSL, Platforma, a teraz działa jakby był w PiSie. Scentralizowanie władzy w swoich rękach, ubezwłasnowolnienie radnych, zatrudnianie lokalnych "misiewiczów", zabranie sal sołectwom, niebranie dofinansowania z funduszy zewnętrznych (bo trzeba się rozliczać, a z tym może być problem), i propaganda sukcesu. I jeszcze wiele innych grzechów.
  Kara ludzka powinna dosięgnąć go już 21 października. Ale ten Klub Uczciwości musi być dużo większy. Czas działać a nie tylko krytykować i wskazywać błędy.
  A kara boska to już nie należy do nas.

napisał: Gość: Wyborca, *.ipv4.supernova.orange.pl 2018/09/09 17:36:47 do wpisu: Jazda po bandzie 2

Kolejny cytat, tym razem z piosenki kabaretu OTTO.

Obywatelu, zrób sobie dobrze sam
Przecież najlepiej wiesz o co w twym życiu chodzi
Obywatelu, zrób sobie dobrze sam
Nikt fachowiej niż ty osobiście ci nie dogodzi.

Niezmiernie często spotykane podejście do aktu wyborczego typu: nie pójdę na wybory „bo ONI i tak zrobią co chcą”, "bo jeden głos i tak nic nie zmieni”, jest podejściem bardzo niewłaściwym. W wyborach należy brać udział, bo nie głosując: nie korzystasz ze swoich praw i odbierasz sobie także prawo do komentowania wyniku wyborów. Trzeba „dźwignąć” odpowiedzialność.

 Kontynuacja Czarnego Bociana

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
lulekroman
Czas publikacji:
poniedziałek, 10 września 2018 09:42

Polecane wpisy

 • SZAMANKA

  Kilka dni temu mój przyjaciel oznajmił mi radosną nowinę: ­ ­­ - Pojutrze wyjeżdżam do sanatorium! - Ty to masz szczęście - powiedziałem. Tak ekspresowo sobie

 • Eco-Unia. Głosownie, konkurs, głosowanie

  Na prośbę pani Kingi Budzińskiej oddaję stronę bloga miejscowości Kałkowskie. Pani Kinga pisze: W miejscowości Kałkowskie w ramach projektu z Eko-Unia dzieci i

 • Kokiet (-ka)*

  Od 29 stycznia 2019 roku trwa w Gminie Sośnie maraton zebrań w poszczególnych wsiach w związku z wyborem sołtysów i rad sołeckich, czyli organów samorządowych w

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość kali napisał(a) z *.zapnet-isp.net komentarz datowany na 2018/09/23 17:21:04:

  Kandydaci na wójta - przyglądając się całej tej sytuacji można stwierdzić kilka faktów. Pierwszy to taki, że po raz pierwszy w historii gminy mamy kandydatki mało doświadczone w samorządzie, jak by nie stwierdzić, że w ogóle nieprzygotowane do samorządu, nie mówiąc już nawet o wykształceniu. Druga sprawa to fakt, że kandydatki na siłę, tworząc rodzinne klany poszukiwały kandydatów do rady gminy, aby móc wystartować na wójta szukali często osoby z okręgów, do których nawet nie należą. Nie mówię tutaj, że tak nie można, ale w historii gminy takiej sytuacji jeszcze chyba nigdy nie było, aby radny np. z Kątów Śląskich kandydował w Granowcu. To też potwierdza w pewnym sensie brak doświadczenia samych komitetów, ponieważ nie sądzę, aby mieszkańcy wybierali osoby z poza swojego okręgu. Kolejnym faktem, z jakim się spotkałem na poszczególnych zebraniach wiejskich to taka sytuacja, że kandydatki nie potrafiły przedstawić swojego programu dla rozwoju gminy, bo jak stwierdziły po prostu go jeszcze nie mają. I tutaj nasuwa mi się taka lampka w głowie hello za chwilę mamy 21 październik. Miejmy nadzieję, że zdążą go jeszcze przedstawić, bo jak tak dalej pójdzie to 21 październik minie i będą miały później wiele czasu na ułożenie nowego, dokładnie 5 lat. Po takim czasie myślę, że potraktują poważnie rolę wójta i samorządu gminy, bo z praktycznego punktu widzenia rola wójta to nie zabawa to doświadczenie i odpowiedzialność, która pozwala rozwijać gminę tak, aby mieszkańcom żyło się lepiej. Nie ma tutaj czasu na naukę i zabawę, bo jeśli prześpimy kadencję, prześpimy rozwój gminy.

 • Gość kali napisał(a) z *.zapnet-isp.net komentarz datowany na 2018/09/23 17:22:38:

  Kto na wójta Gminy Sośnie?

 • Gość Wyborca napisał(a) z *.ipv4.supernova.orange.pl komentarz datowany na 2018/09/24 21:55:53:

  Najpierw cytat fragmentu zdania z komentarza Kalego :" Kolejnym faktem, z jakim się spotkałem na poszczególnych zebraniach wiejskich to taka sytuacja.......".
  Cytat ten wyraźnie wskazuje na to, kto jest Kalim. Na każdym zebraniu wiejskim w sprawie podziału funduszu sołeckiego były tylko dwie osoby: wójt B. i jego przyboczny pracownik gminy, też na B. I to jest ten Kali. Charakter faktycznie jak prawdziwy Kali. Naśmiewa się, że ktoś z Kątów kandyduje na radnego w Granowcu, co jest to zresztą zgodne z prawem. A tego, że sam dwa razy kandydował na radnego z Bogdaju, i nim był, mieszkając w Odolanowie, to już nie krytykuje, chociaż to właśnie jest zabronione przez prawo wyborcze. Trzeba mieszkać w gminie w której kandyduje sie na radnego.
  Kali myli się też pisząc, że "po raz pierwszy w historii gminy mamy kandydatki mało doświadczone w samorządzie .... nie mówiąc już o wykształceniu.
  Jedyna prawdziwa część tego zdania to fakt, że po raz pierwszy w wyborach wójta kandydują kobiety. Reszta jest zupełnie nieprawdziwa. Pierwszy wójt, p. Kwapisz, też nie miał żadnego doświadczenia w samorządzie, bo wcześniej nie było samorządu, a jego dwie kadencje to najlepszy okres w historii gminy. O ile wiem to jedna z kandydatek, p. Kinga, jest magistrem po Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania. Myślę, że jest to bardzo dobre wykształcenie do pełnienia funkcji wójta. Dotychczasowi wójtowie też mieli wyższe wykształcenie magisterskie : zootechnik, leśnik, weterynarz. Jak widać wszyscy z zawodami związanymi z terenami i problemami wiejskimi. Tylko obecny wójt ma wykształcenie tylko inżynierskie, bez magistra, do tego po zaocznej Politechnice, na którą został przyjęty po uzyskaniu poparcia swojej zakładowej organizacji PZPR. Jest to więc najgorzej wykształcony wójt z wszystkich dotychczasowych.
  Obecny wójt też na żadnym zebraniu nie przedstawił programu na najbliższą kadencję, pomimo tego, że ma dyspozycji nie tylko komitet wyborczy, ale wszystkich pracowników Urzędu, których sam zatrudnił, tworząc czasami specjalnie dla nich etaty w Urzędzie.
  Kali pisze, że "jeżeli prześpimy kadencję, prześpimy rozwój gminy". I tutaj ma rację. Jeżeli prześpimy wybory i wybierzemy dotychczasowego wójta to nasza gmina stracj kolejną kadencję. Będziemy do tyłu w stosunku do gmin sąsiednich już nie o 4 lata ale o 9 lat.
  Jak mieliśmy najmłodszego wójta, to gmina się najlepiej rozwijała a dalej im starsi tym było tylko gorzej. Teraz, gdy rządzi emeryt jest najgorzej. Jeżeli nie chcecie, żeby było tak nadal to głosujcie na ludzi młodych i odpowiednio wykształconych, którzy nie mają żadnych podejrzanych układów i znajomości. Mają za to zapał do pracy.
  Mamy wybór, wykorzystajmy naszą szansę.

 • Gość Alex napisał(a) z *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl komentarz datowany na 2018/09/25 08:33:06:

  Kalemu chyba coś się pomyliło. Nie widzę nigdzie listy kandydatów na radnych czy wójta. Skoro nie ma oficjalnej listy nie ma programów wyborczych. Będzie lista będą zebrania przedwyborcze i wtedy wszyscy kandydaci będą mogli nam trochę poopowiadać. Nie będzie zebrań? Wójt emeryt za szybko się męczy i nie da rady zaliczyć rundy zebrań przedwyborczych. W związku z tym jak będzie kierował gminą przez następne 5 lat skoro już teraz nie ma kondycji, bo PODOBNO wójt Geniusz znowu startuje, ale wiecie nie ma jeszcze oficjalnych list więc nic nie jest pewne.

Dodaj komentarz