Sośnie Nasza Gmina Kochana blog prowadzi Roman Lulek - kontynuacja Czarnego Bociana

Wydarzenia mające miejsce w Sośniach i całej naszej gminie, mogłyby niejednokrotnie stać się kanwą scenariusza filmu Alfreda Hitchcocka. Dewizą tego twórcy było przekonanie, że film powinien rozpoczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. W Sośniach za sprawą władz gminy jest podobnie.

Wpis

poniedziałek, 28 maja 2018

LIII sesja Rady Gminy Sośnie

20 kwietnia 2018 roku, poprzedzona spotkaniem Komisji Budżetowej, na której radni dowiedzieli się między innymi, że do dnia dzisiejszego Gmina Sośnie nie otrzymała jeszcze części zwrotu (300 000 zł) za samochód strażacki, odbyła się LIII (53) sesja Rady Gminy Sośnie. Nieobecni na 53 sesji radni: Chmielecki, Kisiński (spóźnił się), Mus, Śródka. Sekretarzem sesji został wybrany Grzegorz Wieczorek.

Porządek obrad jak i protokół poprzedniej sesji, zostały przyjęte jednogłośnie.

W punkcie interpelacje i zapytania radnych, złożyłem na ręce przewodniczącego rady trzy interpelacje,

 

 

Interpelacja 1/2018

Zgodnie z §39 i 40 Statutu Gminy Sośnie składam interpelację w sprawie dotacji na OZE:

            Na stronie internetowej Gminy Sośnie ukazała się informacja, że w rankingu dotacji na OZE nasza gmina znalazła się na 39 miejscu. ...105 wniosków zostało ocenionych pozytywnie, ale środków przewidywalnie wystarczy jedynie na 18 projektów. Nasz wniosek usytuował się na 39 pozycji, więc zapewne nie zmieścimy się w limicie środków. Było to zapewne przygotowanie mieszkańców do wiadomości, że Gmina Sośnie dotacji nie otrzymała, a co za tym idzie, uświadomiono mieszkańcom, że mówiąc kolokwialnie, „umoczyli” właśnie po 120 złotych.

           

Interpelacja 2/2018

Zgodnie z §39 i 40 Statutu Gminy Sośnie składam interpelację w sprawie dofinansowania z samorządu wojewódzkiego:

 

Interpelacja 3/2018

Zgodnie z §39 i 40 Statutu Gminy Sośnie składam interpelację w sprawie stypendiów uczniowskich:

 W związku z ostatnią galą stypendialną, zwracam się z prośbą o wyjaśnienie szczegółów tego przedsięwzięcia, a przede wszystkim jego efektów. Jednym z założeń systemu stypendialnemu w naszej gminie było skłonienie dzieci do intensywniejszej pracy, a co za tym idzie do osiągania lepszych wyników w nauce.

 

Pełne treści interpelacji wraz z odpowiedziami opublikuję w kolejnych wpisach.

Zapytałem również:

 • gdzie można obejrzeć galerię osób zasłużonych dla gminy Sośnie, oraz przeczytać o ich zasługach? Przypomnę: Swego czasu (może 2 lata temu) sekretarz urzędu roztaczała barwną wizję o tym, że taka galeria powstanie. ODPOWIEDŹ: taka galeria jest na stronie sosnie.pl. (W domyśle: wirtualna),
 • kto zwracał się z wnioskiem o dofinansowanie przez Starostwo Powiatowe przebudowy kościelnego parkingu w Granowcu? (To wynika z poprawki do budżetu). ODPOWIEDŹ: radni z Granowca. Czyja jest działka z parkingiem w Granowcu? ODPOWIEDŹ: działka należy do Parafii Granowiec, ale Gmina Sośnie podpisała z parafią umowę nieodpłatnego (jak stwierdził wójt) użyczenia działki Gminie Sośnie na 25 lat. Wójt Budzik podpisał „po cichu” taki dokument w 2017 roku. Na mocy tej umowy Gmina Sośnie wraz z Powiatem Ostrowskim sfinansuje Parafii Granowiec remont parafialnego parkingu, a wszystko to pod hasłem poprawy bezpieczeństwa ruchu w Granowcu.
 • kto zdecydował o podpisaniu takiej umowy? ODPOWIEDŹ wójta: ja,
 • po co gminie użyczany przez Parafię Granowiec parking? ODPOWIEDŹ: dla poprawy bezpieczeństwa ruchu w Granowcu.

Okazuje się, że Granowiec ma 3 sołtysów (a właściwie czterech, bo jeszcze sołtys Budzik), którzy (bez wiedzy Rady) wywarli presję na starostę Rajskiego. Nie byłoby niczym zdrożnym, takie dodatkowe pozyskanie pieniędzy dla wsi. Szkoda tylko, że odbywa się to w formie spisku, również z wykorzystaniem gminnych środków budżetowych. Nie przypominam sobie również, by w swoim sprawozdaniu z działań w okresie międzysesyjnym wójt Budzik, który w takich wypadkach nie omieszkuje wspomnieć o swym udziale w każdych jasełkach) wspominał cokolwiek o podpisaniu z Parafią Granowiec umowy użyczenia parkingu. Wstydzi się? Moim zdaniem umowa zaistniała wyłącznie w celu sfinansowania przez gminę jego remontu. Swoją drogą ciekawy jestem, czy wtedy wszyscy kierowcy (przede wszystkim ci z Granowca) przestaną parkować na jezdni wzdłuż linii ciągłej i będą wszędzie z tego parkingu, wykonanego jakoby dla poprawy bezpieczeństwa ruchu, zasuwali na piechotę np. do sklepu czy też sąsiada. Granowieccy sołtysi się sprawdzają!

 • kiedy będzie woda na cmentarzu, na górce w Sośniach? ODPOWIEDŹ: nie usłyszałem odpowiedzi (według najświeższych informacji otrzymanych w poniedziałek 28 maja przed południem, wody na górce nadal nie ma), czyli kolejny duet BB (Budzik, Broniecki) NIE DALI RADY.
 • czego dotyczą wyroki sądowe, które nas (gminę) tyle kosztują? ODPOWIEDŹ: remontu Stanicy Biały Daniel i budowy boiska Orlik w Cieszynie,
 • dlaczego Gmina Sośnie nie przymierza się do przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego? ODPOWIEDŹ: to jest zbyt drogie przedsięwzięcie; w razie konieczności wykonuje się takie plany określonego (mniejszego) obszaru,
 • dlaczego nie jest udrożniony przejazd na wciąż zagrodzonej drodze w Sośniach koło sklepu Buły? ODPOWIEDŹ: to są zaszłości sprzed lat, kiedy sprawy użyczenia gruntu były załatwiane „na gębę”. (W domyśle Budzik nie daje rady wyegzekwować przebiegu istniejących granic. Podobnie, jak na pozostałej – będącej drogą - części tej działki). Czyli nie sprawdza się,
 • z powodu perturbacji przy ustalaniu stosunku głosów przy głosowaniu na poprzedniej sesji, zapytałem jaki jest zakres obowiązków/czynności sekretarza obrad? ODPOWIEDŹ przewodniczącego Rady: sekretarz pilnuje porządku na obradach i realizacji porządku obrad, nie ma inicjatywy prowadzenia obrad. Zaproponowałem również przewodniczącemu Rady (nie pierwszy raz) działania mające na celu usprawnienie liczenia głosów na sesji. Niestety, ten przewodniczący wsłuchuje się wyłącznie w głos wójta, a nie sygnały i rady, biegnące z Rady. Stwierdził, że takie działania mogą być podjęte od nowej kadencji, czyli metoda spychologii. Sam nic nie zrobi, a przecież nie może podejmować zobowiązań za przyszłą Radę.

Wójt w swoim sprawozdaniu o działaniach w okresie międzysesyjnym wspomniał o wizycie w Urzędzie Wojewódzkim, rozmowach ze starostą w sprawie dróg, podpisanych przetargach, nadziejach na dofinansowanie do PSZOK i bywaniu na uroczystościach.

Przewodniczący Rady działał podobnie jak wójt, oraz brał udział w szkoleniu na temat ordynacji wyborczej i prowadził rozmowy o potrzebie remontu zabytkowego krzyża w Granowcu (jak to sołtys).

Podjęcie uchwał:

1.      Przyjęta przy jednym głosie wstrzymującym (Lulek - dwuznaczne przedsięwzięcie dot. parkingu w Granowcu oraz zwrócenie uwagi na kary finansowe).

2.      Przyjęta przy jednym głosie wstrzymującym (Lulek – pochodna powyższej).

3.      Przyjęta jednogłośnie.

4.      Przyjęta jednogłośnie.

5.      Przyjęta przy jednym głosie wstrzymującym (Lulek – należałoby najpierw uporządkować rzeczywistą sytuację tej drogi oraz bałagan na niej, a następnie myśleć o dzierżawie).

6.      Przyjęta jednogłośnie.

7.      Przyjęta jednogłośnie.

8.      Przyjęta jednogłośnie.

9.      Przyjęta jednogłośnie.

Przy okazji głosowania uchwały 8. Elżbieta Walotka poprosiła o przedstawienie finansowego wyniku wypożyczeń sal wiejskich. Dyrektor GOK zobowiązała się przedstawić go na następnej sesji.

            Zapadły ostateczne prawomocne wyroki dotyczące przebudowy Stanicy Biały Daniel, oraz wyrok dotyczący budowy boiska Orlik w Cieszynie, nakazujące Gminie Sośnie zapłacić łącznie kwotę 561 449,74 zł  na rzecz wykonawców tych obiektów. Tak mi się wydaje, że obie te sprawy dotyczą okresu, kiedy włodarzem gminy Sośnie był wójt, który zobaczywszy, że Roman Lulek został radnym, przeniósł się do lepszego świata, a w wyniku nagłej śmierci o mało nie dostąpił lokalnej beatyfikacji. Zwolnił w ten sposób miejsce dla Stanisława Budzika, który w inny sposób raczej nie miał szans na „Pierwszego”, na którego – chyba naprawdę – się nie nadaje.

Po wyczerpaniu ożywionej dyskusji wynikłej przy okazji odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych (zamieściłem je przy pytaniach), które przekształciła się w wolne głosy i wnioski, przewodniczący Rady Gminy Sośnie Mirosław Ostojak zakończył obrady LIII sesji Rady Gminy Sośnie.

Ciekawe, że czwarty sołtys Granowca (mieszkający w Sośniach) w tym wypadku nie doradził księdzu, że za remont wieży nie muszą płacić parafianie, a może go współfinansować gmina wspólnie z powiatem. Wystarczy tylko sformułować wniosek z uzasadnieniem, że to poprawi bezpieczeństwo, w tym wypadku pożarowe. Przecież można by uzasadnić, że strażacy OSP Sośnie (w tym dwóch radnych), mogą np. podczas kazania udać się na najwyższy poziom kościelnej wieży i lustrować okolicę wypatrując oznak pożaru. Można było chociaż spróbować.Kontynuacja Czarnego Bociana

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
lulekroman
Czas publikacji:
poniedziałek, 28 maja 2018 12:39

Polecane wpisy

 • SZAMANKA

  Kilka dni temu mój przyjaciel oznajmił mi radosną nowinę: ­ ­­ - Pojutrze wyjeżdżam do sanatorium! - Ty to masz szczęście - powiedziałem. Tak ekspresowo sobie

 • Eco-Unia. Głosownie, konkurs, głosowanie

  Na prośbę pani Kingi Budzińskiej oddaję stronę bloga miejscowości Kałkowskie. Pani Kinga pisze: W miejscowości Kałkowskie w ramach projektu z Eko-Unia dzieci i

 • Kokiet (-ka)*

  Od 29 stycznia 2019 roku trwa w Gminie Sośnie maraton zebrań w poszczególnych wsiach w związku z wyborem sołtysów i rad sołeckich, czyli organów samorządowych w

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość Adam napisał(a) z *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl komentarz datowany na 2018/05/29 07:50:30:

  Na" cóż "pana pisanie .Ludzie pójdą do urn i wybiorą sb i popaprancow.

 • Gość Filozof napisał(a) z *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl komentarz datowany na 2018/06/04 01:10:13:

  Ponieważ na kościelnym parkingu w Granowcu zwykle stoją 3-4 samochody, należy wziąć pieniądze z powiatu jak dają, wyasfaltować jeden pas na przykład wzdłuż płotu od kościoła a resztę zostawić (tak po budzikowemu). Na 4 samochody wystarczy. Mają taki parking Sośnie, może mieć Granowiec. A jak się parafianom nie będzie podobało to mogą sobie zrobić zrzutkę po 50 zł na listę w 4 ratach i doasfaltować resztę. Proste. Panu wójtowi przypominam, że ma dbać o interes całej gminy a nie swój własny i jednej miejscowości. Wydawanie gminnych pieniędzy, których podobno ciągle jest za mało, na działania, które nie należą do zadań własnych gminy to jest po prostu barbarzyństwo. Niestety sami sobie takiego geniusza wybraliście.

 • Gość napisał(a) z *.zapnet-isp.net komentarz datowany na 2018/06/05 11:31:10:

  Każdy z mieszkańców gminy, niezależnie czy ma 2 dni czy sto lat został oszukany na około 100 zł. Mimo tego osoba współodpowiedzialna mianująca siebie naczelnym - wszystko wiedzącym - najmądrzejszym inżynierem gminy chce startować ponownie w wyborach na wójta. Najgorsze że nie poczuwa się do żadnej odpowiedzialności. Ludzie honoru mają na pewno jedną cechę . Zawiniłem - ponoszę konsekwencje. w Naszej gminie jest inaczej.
  Im więcej nawywijasz , tym masz większe poparcie. Odpowiedzialność za swoje działania nikogo nie interesuje.
  Szkoda tych prawie sześciuset tysięcy. Dodane do budowanych ścieżek dały by normalne drogi.

 • Gość Abc napisał(a) z *.centertel.pl komentarz datowany na 2018/06/05 17:32:08:

  Witam, kiedy zostanie skoszona trawa sięgająca miejscami już do pasa (doroslej osoby( na placu zabaw i terenie wokol niego przy sośnieńskich blokach?

 • Gość Adam napisał(a) z *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl komentarz datowany na 2018/06/07 12:30:06:

  Jutro sekretarz gminy wam skosi ona i tak nic nie robi.pozdrawiam

 • Gość Gość W napisał(a) z *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl komentarz datowany na 2018/06/08 03:55:19:

  Według najnowszych informacji naczelny nie będzie startował w wyborach tylko przejdzie na emeryturę i założy własną działalność gospodarczą (na własną odpowiedzialność i ryzyko) i pokaże wszystkim jak się prowadzi prawdziwy biznes w gminie Sośnie. Będzie to PRAWDZIWA RESTAURACJA zatrudniająca 12 osób (4 kelnerki + reszta w kuchni). Szefem kuchni zostanie sekretarz gminy (może nauczyciel bez doświadczenia i naboru być sekretarzem to i może być szefem co za różnica). Restauracja ma powstać w Sośniach a obok niej jezioro z pływającymi gondolami. Zapomniałem dodać ceny mają być połowę niższe niż u pani Lulkowej. Ale to pewnie tylko plotka.

 • Gość Jozek napisał(a) z *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl komentarz datowany na 2018/06/08 08:24:32:

  Żarty przeciez on już z gospodarstwem zbankrutował to jest nie rób on nic nie potrafi tylko z podatnika pieniędzy żyć.

 • Gość Mini napisał(a) z *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl komentarz datowany na 2018/06/08 08:32:17:

  Wystraszył się kandydata z Pisu.

Dodaj komentarz