Sośnie Nasza Gmina Kochana blog prowadzi Roman Lulek - kontynuacja Czarnego Bociana

Wydarzenia mające miejsce w Sośniach i całej naszej gminie, mogłyby niejednokrotnie stać się kanwą scenariusza filmu Alfreda Hitchcocka. Dewizą tego twórcy było przekonanie, że film powinien rozpoczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. W Sośniach za sprawą władz gminy jest podobnie.

Wpis

niedziela, 04 marca 2018

Parzenie kawy.

 • Na początek KOMENTARZE

  I to jest właśnie sedno naszej lokalnej społeczności. Widzę że sprawiedliwy nosa nie wychylił poza znak Sośnie. Jesli nie mozesz pozwolić sobie na kawe za 5 zł to przynajmniej nie krytykuj tych którzy tą kawe oferują. Ja rozumiem że otwarcie nowej knajpy w tak małej społrcznosci budzi wiele emocji, moze troche podśmiechówek, ale nie zapominajmy że jest to biznes i załoze się że gdybyś ty prowadził taki biznes też sprzedawałbyś kawe za 5 zł. Skończmy z tym wiecznym narzekaniem. Ruszyć dupy i nie krytykować.

  napisał: Gość: Mieszkaniec, *.neoplus.adsl.tpnet.pl 2018/03/03 11:18:44

  do wpisu: KAWIARNIA "PRZYSTANEK CZARNY BOCIAN" ZAPRASZA!

 • Pomidorowa jak u mamy,flaki też pyszne.

  napisał: Gość: Temida, *.dynamic.gprs.plus.pl 2018/03/02 19:38:36

  do wpisu: Przystanek Czarny Bocian zaprasza:

 • Człowieku za 5 zł to ja mam paczkę kawy.

  napisał: Gość: Sprawiedliwy, *.zapnet-isp.net 2018/03/02 07:51:37

  do wpisu: KAWIARNIA "PRZYSTANEK CZARNY BOCIAN" ZAPRASZA!

 • Dlaczego coś wspaniałego, jak otwarcie kawiarni od razu kotwiczyć z czymś złym?

  napisał: Gość: Stróż przyzwoitości, *.oxylion.net.pl 2018/02/18 20:51:11

  do wpisu: Co słychać na Przystanku Czarnego Bociana w Sośniach?

 • Pyszna szarlotka.polecam.

  napisał: Gość: Temida, *.dynamic.gprs.plus.pl 2018/02/18 11:38:30

  do wpisu: Co słychać na Przystanku Czarnego Bociana w Sośniach?

 • Lepiej by brzmiała nazwa dla lokalu "Sowa i przyjaciele"

  napisał: Gość: Sprawiedliwy, *.zapnet-isp.net 2018/02/17 18:01:37

  do wpisu: Co słychać na Przystanku Czarnego Bociana w Sośniach?

Powyżej przytoczyłem kilka komentarzy zamieszczonych na blogu w ostatnich dniach. Są to opinie osób, które odwiedziły kawiarnię i skosztowały serwowanych tam specjałów. Cieszą mnie, a przede wszystkim cieszą moją żonę, która jest gospodynią lokalu.

Tym bardziej odstają od rzeczywistości komentarze tzw. "Sprawiedliwego", który w kawiarni "Przystanek Czarny Bocian" jeszcze nie był. Może przyjdzie, zobaczy, spróbuje i wtedy będzie mógł wygłaszać bardziej miarodajne opinie. Jak na razie to bawi się w takiego słownego berka, rzucając na oślep słowa, bo a nuż coś się przyklei.

Ponieważ jednak został wywołany temat kawy po 5 złotych paczka, to zgadzam się ze "Sprawiedliwym", że pewnie małą paczkę kawy za 5 zł kupi. Nie dyskutuję o gustach, bo każdy pije to, co lubi (lub na co go stać).

Gospodyni Kawiarni Przystanek "Czarny Bocian" nie ośmieliłaby się, z szacunku dla swoich gości, serwować im kawy po 5 zł za paczkę. Kawa, którą serwuje jest kawą rekomendowaną przez producenta ekspresu do kawy. Pochodzi z Włoch, czyli kraju gdzie przyrządzanie kawy doprowadzono niemal do perfekcji.

 

Kosztuje trochę więcej niż 5 zł za paczkę, co ławo sprawdzić w sklepie internetowym.

Kawa według "Pana Tadeusza"

 

 

Tace ogromne, w kwiaty ślicznie malowane,

 

Na nich kurzące wonnie imbryki blaszane

 

I z porcelany saskiej złote filiżanki;

 

Przy każdej garnuszeczek mały do śmietanki.

 

Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju:

 

W Polszcze, w domu porządnym, z dawnego zwyczaju,

 

Jest do robienia kawy osobna niewiasta,

 

Nazywa się kawiarka; ta sprowadza z miasta

 

Lub z wicin bierze ziarna w najlepszym gatunku

 

I zna tajne sposoby gotowania trunku,

 

Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu,

 

Zapach moki i gęstość miodowego płynu.

 

Wiadomo, czem dla kawy jest dobra śmietana;

 

Na wsi nietrudno o nię: bo kawiarka z rana,

 

Przystawiwszy imbryki, odwiedza mleczarnie

 

I sama lekko świeży kwiat nabiału garnie

 

Do każdej filiżanki w osobny garnuszek

 

Aby każdą z nich ubrać w osobny kożuszek.”

 

„Pan Tadeusz” Księga II Zamek (wersy 493 – 510)A jak to się z kawą w Polsce zaczęło?
"Zwyczaj używania kawy przywędrował do Polski z Turcji i upowszechnił się, ale tylko  na wielkich dworach, za czasów panowania Jana III Sobieskiego. W dworach i dworkach sztuka gotowania kawy nie była jeszcze rozpowszechniona. Kawa długo była  rarytasem, a podawano ją tym gościom, których w sposób szczególny uczcić chciano. Także sposób przyrządzania  kawy nie był powszechnie znany. Sposób podawania i przyrządzania kawy opisany w „Panu Tadeuszu” poznał Mickiewicz w Wielkopolsce, w Śmiełowie, gdzie słynęła z przyrządzania znakomitej kawy kawiarka, pani Ciastowska. Miało to miejsce  w 1831 roku. Każda z kawiarek miała swoje własne sekrety przyrządzania wyśmienitej kawy. O jednej z nich pisze J. Chodźko:
Teraz już nie umieją gotować dobrej kawy. Nie wiedzą już teraz wielu sekretów do tego potrzebnych. Bo to trzeba koniecznie jeleniego rogu do klarowania kawy; do śmietanki nie zaszkodzi trochę migdałów dla zapachu i pozłoty kożuszka. Cykorii broń Boże, więcej jak czwarta część”.*

Widzimy, że o smaku kawy oprócz wysokiej jakości ziaren, decyduje również sposób jej parzenia. Opisywanych przez Mickiewicza kawiarek dziś już nie uświadczysz. Nie wiadomo również, czy pani Ciastowska z wielkopolskiego Śmiełowa zostawiła po sobie jakąś odpowiednio wyuczoną następczynię? Dzisiaj rolę kawiarek przejęły ciśnieniowe bądź kolbowe ekspresy do kawy.

Ten, który pracuje w kawiarni w Sośniach wywiązuje się ze swych powinności bez zarzutu. Potrafi przygotować wrzątek (np. do sparzenia kawy sypanej), zmielić kawę ziarnistą i zaparzyć pyszne, stawiające na nogi espresso i klasyczną "czarną". Miłośnikom kaw mlecznych ochoczo sporządza delikatne Cappuccino czy paskowane Latte macchiato. Funkcja robienia mlecznej pianki jest wykorzystywana również do przygotowania tak lubianego, szczególnie przez dzieci, "kakałka" z pianką, które na wierzchu posypane jest gorzką czekoladą.

Wymienionej gamie kaw i herbat (o których innym razem) towarzyszy dzisiaj świeżo powtórzony, cieszący się uznaniem gości, sernik. Dla tych, którzy wolą najpierw zjeść coś konkretnego, gospodyni lokalu przygotowała na dziś makaron z chińską nutą, fasolkę po bretońsku oraz pierś z kurczaka z ryżem.

Każdego, kto ma ochotę spróbować przygotowanych specjałów serdecznie zapraszamy do odwiedzenia kawiarni "Przystanek Czarny Bocian".

P.s. Sowa

 

ma coraz więcej przyjaciół.

*http://kawiarenkakzk.blogspot.com/

Kontynuacja Czarnego Bociana

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
lulekroman
Czas publikacji:
niedziela, 04 marca 2018 08:57

Polecane wpisy

 • „Ufaj, ale kontroluj”

  Roman Abramowicz Pomimo, że jak kiedyś napisałem, na pracę rady patrzę teraz z boku - jak w teatrze - nie odbiera mi to prawa do jej komentowania. Każdy wyborca

 • Pod rozwagę pani Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

  Zapewne niejeden mieszkaniec gminy Sośnie czytał lub słyszał, a może nawet był w ostrowskiej MEDIATECE. Za sprawą wyjazdu zorganizowanego przez bibliotekę w Soś

 • SZAMANKA

  Kilka dni temu mój przyjaciel oznajmił mi radosną nowinę: ­ ­­ - Pojutrze wyjeżdżam do sanatorium! - Ty to masz szczęście - powiedziałem. Tak ekspresowo sobie

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość Stróż przyzwoitości napisał(a) z *.play-internet.pl komentarz datowany na 2018/03/04 11:36:48:

  Panie Romanie, ja na Pana miejscu ignorowałbym tego typu komentarze:
  "za 5 zł to ja..."
  Człowiek który stawia poprzeczkę konwersacji tak nisko, nie zasługuje nawet na odpowiedz.
  Ja ze swojej strony mogę kolegę "sprawiedliwego" zaprosić na przystankową kawę, porozmawiać z Nim o sprawiedliwości, a z racji że to właśnie ja zapraszam, z największą przyjemnością zapłacę rachunek...

 • Gość Mieszkaniec napisał(a) z *.neoplus.adsl.tpnet.pl komentarz datowany na 2018/03/05 19:03:26:

  To ja podbijam stawke dodaje boć burgera i kilka gorzkich słów

 • Gość Zenek napisał(a) z *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl komentarz datowany na 2018/03/05 20:38:38:

  5 zł za kawę jak na kawiarnie to jest cena bardzo niska.Na orlenie w strropianie to cena koło 7 zł. Ale co z nie w tym problem .Problem jest w tym że władza przez ćwierć wiecze nie zdołały ściągnąć na teren gminy rzadnego inwestora poprawić byt A zatem zarobki mieszkańców tej gminy ,dlatego
  większość ludzi nie stać
  na jakikolwiek wyjazd nie licząc wyjazdu na targ do Odolanowa.Pozdrawiam

Dodaj komentarz