Sośnie Nasza Gmina Kochana blog prowadzi Roman Lulek - kontynuacja Czarnego Bociana

Wydarzenia mające miejsce w Sośniach i całej naszej gminie, mogłyby niejednokrotnie stać się kanwą scenariusza filmu Alfreda Hitchcocka. Dewizą tego twórcy było przekonanie, że film powinien rozpoczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. W Sośniach za sprawą władz gminy jest podobnie.

Wpis

niedziela, 04 marca 2018

Parzenie kawy.

 • Na początek KOMENTARZE

  I to jest właśnie sedno naszej lokalnej społeczności. Widzę że sprawiedliwy nosa nie wychylił poza znak Sośnie. Jesli nie mozesz pozwolić sobie na kawe za 5 zł to przynajmniej nie krytykuj tych którzy tą kawe oferują. Ja rozumiem że otwarcie nowej knajpy w tak małej społrcznosci budzi wiele emocji, moze troche podśmiechówek, ale nie zapominajmy że jest to biznes i załoze się że gdybyś ty prowadził taki biznes też sprzedawałbyś kawe za 5 zł. Skończmy z tym wiecznym narzekaniem. Ruszyć dupy i nie krytykować.

  napisał: Gość: Mieszkaniec, *.neoplus.adsl.tpnet.pl 2018/03/03 11:18:44

  do wpisu: KAWIARNIA "PRZYSTANEK CZARNY BOCIAN" ZAPRASZA!

 • Pomidorowa jak u mamy,flaki też pyszne.

  napisał: Gość: Temida, *.dynamic.gprs.plus.pl 2018/03/02 19:38:36

  do wpisu: Przystanek Czarny Bocian zaprasza:

 • Człowieku za 5 zł to ja mam paczkę kawy.

  napisał: Gość: Sprawiedliwy, *.zapnet-isp.net 2018/03/02 07:51:37

  do wpisu: KAWIARNIA "PRZYSTANEK CZARNY BOCIAN" ZAPRASZA!

 • Dlaczego coś wspaniałego, jak otwarcie kawiarni od razu kotwiczyć z czymś złym?

  napisał: Gość: Stróż przyzwoitości, *.oxylion.net.pl 2018/02/18 20:51:11

  do wpisu: Co słychać na Przystanku Czarnego Bociana w Sośniach?

 • Pyszna szarlotka.polecam.

  napisał: Gość: Temida, *.dynamic.gprs.plus.pl 2018/02/18 11:38:30

  do wpisu: Co słychać na Przystanku Czarnego Bociana w Sośniach?

 • Lepiej by brzmiała nazwa dla lokalu "Sowa i przyjaciele"

  napisał: Gość: Sprawiedliwy, *.zapnet-isp.net 2018/02/17 18:01:37

  do wpisu: Co słychać na Przystanku Czarnego Bociana w Sośniach?

Powyżej przytoczyłem kilka komentarzy zamieszczonych na blogu w ostatnich dniach. Są to opinie osób, które odwiedziły kawiarnię i skosztowały serwowanych tam specjałów. Cieszą mnie, a przede wszystkim cieszą moją żonę, która jest gospodynią lokalu.

Tym bardziej odstają od rzeczywistości komentarze tzw. "Sprawiedliwego", który w kawiarni "Przystanek Czarny Bocian" jeszcze nie był. Może przyjdzie, zobaczy, spróbuje i wtedy będzie mógł wygłaszać bardziej miarodajne opinie. Jak na razie to bawi się w takiego słownego berka, rzucając na oślep słowa, bo a nuż coś się przyklei.

Ponieważ jednak został wywołany temat kawy po 5 złotych paczka, to zgadzam się ze "Sprawiedliwym", że pewnie małą paczkę kawy za 5 zł kupi. Nie dyskutuję o gustach, bo każdy pije to, co lubi (lub na co go stać).

Gospodyni Kawiarni Przystanek "Czarny Bocian" nie ośmieliłaby się, z szacunku dla swoich gości, serwować im kawy po 5 zł za paczkę. Kawa, którą serwuje jest kawą rekomendowaną przez producenta ekspresu do kawy. Pochodzi z Włoch, czyli kraju gdzie przyrządzanie kawy doprowadzono niemal do perfekcji.

 

Kosztuje trochę więcej niż 5 zł za paczkę, co ławo sprawdzić w sklepie internetowym.

Kawa według "Pana Tadeusza"

 

 

Tace ogromne, w kwiaty ślicznie malowane,

 

Na nich kurzące wonnie imbryki blaszane

 

I z porcelany saskiej złote filiżanki;

 

Przy każdej garnuszeczek mały do śmietanki.

 

Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju:

 

W Polszcze, w domu porządnym, z dawnego zwyczaju,

 

Jest do robienia kawy osobna niewiasta,

 

Nazywa się kawiarka; ta sprowadza z miasta

 

Lub z wicin bierze ziarna w najlepszym gatunku

 

I zna tajne sposoby gotowania trunku,

 

Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu,

 

Zapach moki i gęstość miodowego płynu.

 

Wiadomo, czem dla kawy jest dobra śmietana;

 

Na wsi nietrudno o nię: bo kawiarka z rana,

 

Przystawiwszy imbryki, odwiedza mleczarnie

 

I sama lekko świeży kwiat nabiału garnie

 

Do każdej filiżanki w osobny garnuszek

 

Aby każdą z nich ubrać w osobny kożuszek.”

 

„Pan Tadeusz” Księga II Zamek (wersy 493 – 510)A jak to się z kawą w Polsce zaczęło?
"Zwyczaj używania kawy przywędrował do Polski z Turcji i upowszechnił się, ale tylko  na wielkich dworach, za czasów panowania Jana III Sobieskiego. W dworach i dworkach sztuka gotowania kawy nie była jeszcze rozpowszechniona. Kawa długo była  rarytasem, a podawano ją tym gościom, których w sposób szczególny uczcić chciano. Także sposób przyrządzania  kawy nie był powszechnie znany. Sposób podawania i przyrządzania kawy opisany w „Panu Tadeuszu” poznał Mickiewicz w Wielkopolsce, w Śmiełowie, gdzie słynęła z przyrządzania znakomitej kawy kawiarka, pani Ciastowska. Miało to miejsce  w 1831 roku. Każda z kawiarek miała swoje własne sekrety przyrządzania wyśmienitej kawy. O jednej z nich pisze J. Chodźko:
Teraz już nie umieją gotować dobrej kawy. Nie wiedzą już teraz wielu sekretów do tego potrzebnych. Bo to trzeba koniecznie jeleniego rogu do klarowania kawy; do śmietanki nie zaszkodzi trochę migdałów dla zapachu i pozłoty kożuszka. Cykorii broń Boże, więcej jak czwarta część”.*

Widzimy, że o smaku kawy oprócz wysokiej jakości ziaren, decyduje również sposób jej parzenia. Opisywanych przez Mickiewicza kawiarek dziś już nie uświadczysz. Nie wiadomo również, czy pani Ciastowska z wielkopolskiego Śmiełowa zostawiła po sobie jakąś odpowiednio wyuczoną następczynię? Dzisiaj rolę kawiarek przejęły ciśnieniowe bądź kolbowe ekspresy do kawy.

Ten, który pracuje w kawiarni w Sośniach wywiązuje się ze swych powinności bez zarzutu. Potrafi przygotować wrzątek (np. do sparzenia kawy sypanej), zmielić kawę ziarnistą i zaparzyć pyszne, stawiające na nogi espresso i klasyczną "czarną". Miłośnikom kaw mlecznych ochoczo sporządza delikatne Cappuccino czy paskowane Latte macchiato. Funkcja robienia mlecznej pianki jest wykorzystywana również do przygotowania tak lubianego, szczególnie przez dzieci, "kakałka" z pianką, które na wierzchu posypane jest gorzką czekoladą.

Wymienionej gamie kaw i herbat (o których innym razem) towarzyszy dzisiaj świeżo powtórzony, cieszący się uznaniem gości, sernik. Dla tych, którzy wolą najpierw zjeść coś konkretnego, gospodyni lokalu przygotowała na dziś makaron z chińską nutą, fasolkę po bretońsku oraz pierś z kurczaka z ryżem.

Każdego, kto ma ochotę spróbować przygotowanych specjałów serdecznie zapraszamy do odwiedzenia kawiarni "Przystanek Czarny Bocian".

P.s. Sowa

 

ma coraz więcej przyjaciół.

*http://kawiarenkakzk.blogspot.com/

Kontynuacja Czarnego Bociana

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
lulekroman
Czas publikacji:
niedziela, 04 marca 2018 08:57

Polecane wpisy

 • Jeszcze jest czas, ale tylko do końca tygodnia.

   Rozmawiając z mieszkańcami naszej gminy przekonuję się, że ludzi niezadowolonych z gminnych realiów jest coraz więcej. Mówią o dostrzeganych nieprawidł

 • Relacja z LVI (56) sesji Rady Gminy Sośnie

  LVI sesja Rady Gminy Sośnie odbyła się 14 sierpnia 2018 roku. Komisja Budżetu, która zwykle bezpośrednio poprzedza sesję, odbyła się tym razem już 10 sierpnia.

 • WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

  W środkach masowego przekazu oraz na portalach społecznościowych coraz częściej spotykamy informację - przypomnienie, że 21 października 2018 roku odbędą się WY

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość Stróż przyzwoitości napisał(a) z *.play-internet.pl komentarz datowany na 2018/03/04 11:36:48:

  Panie Romanie, ja na Pana miejscu ignorowałbym tego typu komentarze:
  "za 5 zł to ja..."
  Człowiek który stawia poprzeczkę konwersacji tak nisko, nie zasługuje nawet na odpowiedz.
  Ja ze swojej strony mogę kolegę "sprawiedliwego" zaprosić na przystankową kawę, porozmawiać z Nim o sprawiedliwości, a z racji że to właśnie ja zapraszam, z największą przyjemnością zapłacę rachunek...

 • Gość Mieszkaniec napisał(a) z *.neoplus.adsl.tpnet.pl komentarz datowany na 2018/03/05 19:03:26:

  To ja podbijam stawke dodaje boć burgera i kilka gorzkich słów

 • Gość Zenek napisał(a) z *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl komentarz datowany na 2018/03/05 20:38:38:

  5 zł za kawę jak na kawiarnie to jest cena bardzo niska.Na orlenie w strropianie to cena koło 7 zł. Ale co z nie w tym problem .Problem jest w tym że władza przez ćwierć wiecze nie zdołały ściągnąć na teren gminy rzadnego inwestora poprawić byt A zatem zarobki mieszkańców tej gminy ,dlatego
  większość ludzi nie stać
  na jakikolwiek wyjazd nie licząc wyjazdu na targ do Odolanowa.Pozdrawiam

Dodaj komentarz