Sośnie Nasza Gmina Kochana blog prowadzi Roman Lulek - kontynuacja Czarnego Bociana

Wydarzenia mające miejsce w Sośniach i całej naszej gminie, mogłyby niejednokrotnie stać się kanwą scenariusza filmu Alfreda Hitchcocka. Dewizą tego twórcy było przekonanie, że film powinien rozpoczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. W Sośniach za sprawą władz gminy jest podobnie.

Wpis

środa, 07 lutego 2018

Tłusty czwartek

Dni mijają niepostrzeżenie jeden po drugim. Jutro rozpoczyna się już ostatni tydzień karnawału. Oznajmia nam o tym Tłusty Czwartek. Z kolei jak zapusty*, to czas na pączki, których w ten niezwykły czwartek wypada zjeść kilka, a nawet więcej – tylko bez przesady. Wiadomo powszechnie, że wyłącznie w tym dniu, a  potwierdzają to stare przekazy,  pączki nie tuczą. Udokumentowane to zostało w pierwszej jak dotychczas odnalezionej i zachowanej, polskiej książce kucharskiej „Compendium Ferculorum albo zebranie potraw”, którą napisał Stanisław Czerniecki w 1682.

Właśnie związany z tym dniem wierszyk pt. "Tłusty czwartek" chodzi mi po głowie „od zawsze”. Postanowiłem podzielić się nim z Wami. Wierszyk znajduje się w zbiorze bajek pt. „Kije samobije”, który mam do teraz. Dzisiaj go odszukałem i jakież było moje zdziwienie, kiedy poznałem jego autora. Władysław Broniewski kojarzył mi się wyłącznie z przesiąkniętymi bólem z tytułu wojennej niedoli utworami. Najbardziej ze słowami: „ze spuszczoną głową powoli; idzie żołnierz z niemieckiej niewoli”... itd., a tu taki „zapustny’ wierszyk. Widać z tego, że każdy od czasu do czasu potrzebuje zmiany klimatu.

 

Władysław Broniewski "Tłusty czwartek"

Góra pączków, za tą górą
tłuste placki z konfiturą,
za plackami misa chrustu,
bo to dzisiaj są zapusty.

Przez dzień cały się zajada,
a wieczorem maskarada:
Janek włożył ojca spodnie,
choć mu bardzo niewygodnie,
Zosia – suknię babci Marty
I kapelusz jej podarty,
Franek sadzy wziął z komina,
Bo udawać chce Murzyna.

W tłusty czwartek się swawoli,
później czasem brzuszek boli.


Ostatki, zapusty (lud. mięsopust, śląs. kozelek, odpowiednik prawosławnej maslenicy) – słowo to oznacza ostatnie dni karnawału zaczynające się w tłusty czwartek, a kończące się zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem” (w Wielkopolsce jest to tzw. „podkoziołek”). Za Wikipedią.Kontynuacja Czarnego Bociana

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
lulekroman
Czas publikacji:
środa, 07 lutego 2018 23:52

Polecane wpisy

 • Jeszcze jest czas, ale tylko do końca tygodnia.

   Rozmawiając z mieszkańcami naszej gminy przekonuję się, że ludzi niezadowolonych z gminnych realiów jest coraz więcej. Mówią o dostrzeganych nieprawidł

 • Relacja z LVI (56) sesji Rady Gminy Sośnie

  LVI sesja Rady Gminy Sośnie odbyła się 14 sierpnia 2018 roku. Komisja Budżetu, która zwykle bezpośrednio poprzedza sesję, odbyła się tym razem już 10 sierpnia.

 • WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

  W środkach masowego przekazu oraz na portalach społecznościowych coraz częściej spotykamy informację - przypomnienie, że 21 października 2018 roku odbędą się WY

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość napisał(a) z *.zapnet-isp.net komentarz datowany na 2018/02/08 08:47:52:

  Są tacy, którzy zarabiają 12 tyś złotych na miesiąc za ni nie robienie. Dla nich tłuste dni są przez cały rok a nawet przez całą kadencję.

 • Gość mis napisał(a) z *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl komentarz datowany na 2018/02/08 11:01:14:

  Ale większość radnych pozwoliła żeby ktoś zarabiał 12 tyś. Czy ten ktoś i Ci radni mają sumienie? Czy naszą gminę na to stać? Nie! Pora zabrać te pieniądze!

 • Gość Zenek napisał(a) z *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl komentarz datowany na 2018/02/08 11:29:55:

  Ludzie weźcie się za tą gminę i przegoncie tą holote z urzędu. Tych pseudo menadzerow .W gminie utworzyła się Kasta .Ale wkrótce wyjawia się nowe fakty.pozdrawiam. A tak na marginesie w sprawie tej zamiany w chojniku to wiadomo radny z Chojnika i Państwo Rudnik to rodzina.

 • Gość napisał(a) z *.zapnet-isp.net komentarz datowany na 2018/02/09 08:52:08:

  Gdyby wójt ściągnął taką ilość środków zewnętrznych która pokryła by wynagrodzenie jego i jego przydupasów niech zarabia. Za siedzenie i palenie fajek tyle się nie należy, a nawet powinien dopłacić z oszczędności.
  W temacie podejrzanych obrotów mamy chyba w kraju odpowiednie służby mogące się zająć tym tematem, ale mamy także komisje rewizyjną przy Radzie Gminy będącą organem mieszkańców do pilnowania poprawności zarządzania gminą, anie tylko do brania wysokich diet. Mamy prawo poznać stanowisko tej komisji w sprawach poruszanych na blogu pana Romana.

 • Gość napisał(a) z *.zapnet-isp.net komentarz datowany na 2018/02/09 17:35:14:

  Jako obserwatorka pochodząca z gminy Sośnie jestem przerażona podejściem mieszkańców do wyborów samorządowych. Gdy któryś z wójtów zbył bory należało mieszać go z błotem czy zrobić przekręty na wyborach. Zyskują poparcie miernoty widzące tylko i wyłącznie własne interesy a gmin, KOGOTO OBCHODZI

Dodaj komentarz